Wystawa "Zvvycięzcy"

„Pamiętamy o naszej bolesnej historii, szanujemy ją, ale przede wszystkim powinniśmy świętować nasze zwycięstwa i liczne sukcesy” – mówi Mateusz Staroń, koordynator projektu „Zvvycięzcy”.

Projekt „ZVVYCIĘZCY/VVINNERS” jest unikalnym zestawieniem polskich zwycięstw, które przeszły do legendy i inspirują kolejne pokolenia Polaków. Artyści unikają w swoich pracach poruszania tematów martyrologicznych, skupiając się na promocji licznych polskich zwycięstw, sugerując, że tak jak kiedyś, są one możliwe współcześnie. Ukazują Polskę jako kraj - kolebkę walecznych i niezłomnych ludzi, dla których, jak dla Spartan, najważniejsza zawsze była i jest wolność. Zwycięstwa to nie tylko bitwy, ale też sukcesy osiągane przez polskich naukowców.

Twórcami projektu są: polski kolektyw projektantów młodego pokolenia – Goverdose oraz Surge Polonia. Patronat nad projektem objął Instytut Pamięci Narodowej.

„Jako grupa założyliśmy, że zrobimy coś nowatorskiego by opowiedzieć obrazami historie, które są nam bliskie. Nie narzucaliśmy sobie stylistyki, zależało nam na tym, żeby powstało coś niewymuszonego i świeżego. Pracowaliśmy różnymi technikami i w różnych stylach. Można tu znaleźć prawie wszystko co w grafice komputerowej możliwe od ilustracji wektorowej przez fotomontaże, techniki tradycyjne obrabiane w programach, digital painting czy modelowanie 3D. Interpretacje są różne, tak jak różni są artyści, czasami nawiązania do tematów są bezpośrednie, czasami bardziej zakamuflowane. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kluczem spajającym wszystkie prace są polskie zwycięstwa i ludzie, którzy się do nich przyczynili.” – mówi Jakub Głowacki, założyciel grupy Goverdose.

do góry