Kampania edukacyjna 10 LUTY 1940 – PAMIĘTAJMY O SYBIRAKACH

 

KAMPANIA EDUKACYJNA “10 LUTY 1940 – PAMIĘTAJMY O SYBIRAKACH”

materiał prasowy

Już po raz trzeci rusza kampania edukacyjna

Fundacji Kresy-Syberia

„10 luty 1940 – Pamiętajmy o Sybirakach"

Po raz kolejny, śladem dwóch poprzednich lat, Fundacja Kresy-Syberia realizuje kampanię edukacyjną „10 luty 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach”.

W latach 1940-41 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Pierwsza deportacja, która miała miejsce w nocy 10 lutego 1940 należała do najtragiczniejszych.

Członkowie Fundacji Kresy-Syberia, jako wnuki i dzieci Kresowian i Sybiraków, stale pamiętają o tych wydarzeniach. Zależy nam przy tym, aby o dacie ważnej dla każdego polskiego Sybiraka - niezależnie gdzie rzucił go ostatecznie los - 10 lutego  1940 – „dacie – kluczu” pamiętali wszyscy Polacy.

 

Poprzez  kampanię edukacyjną „10 luty 1940 – Pamiętajmy o Sybirakach" pragniemy przypomnieć o tej dacie wszystkim Polakom i ludziom na świecie. Niech pamięć o Sybirakach trwa w naszych sercach. O tych którzy wrócili, jak i o tych którzy na zawsze zasnęli na nieludzkiej ziemi.

Tegoroczna edycja kampanii pragnie ukazać jak ogromny wpływ na losy wielu setek tysięcy polskich rodzin miały masowe deportacje obywateli polskich do ZSRR. Ich konsekwencje trwające do dziś. Ukazać pogmatwane dalsze losy osób represjonowanych, ich obecne rozproszenie po świecie. Stąd na stronie kampanii dostępne są fragmenty relacji Sybiraków nagranych przez Fundację na całym świecie.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej kampanii www.10luty1940.pl, gdzie dostępny jest szczegółowy program kampanii, materiały informacyjne.

Cieszy nas, że po raz kolejny do uczestnictwa w naszej kampanii dołączyły także instytucje i organizacje pozarządowe z całej Polski, w tym m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Wojska w Białymstoku, Centrum Dialogu Przełomy ze Szczecina, Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Deportacji i Wypędzeń z Krakowa.

Serdecznie zapraszamy do przesyłania nam informacji o wszelkich inicjatywach osób prywatnych i instytucji dotyczących Sybiraków – będziemy je publikować na stronie kampanii.

Mamy nadzieję, że także przedstawiciele mediów w odpowiedzi na naszą kampanię informacyjną skierowaną do nich zwrócą uwagę szerokiemu odbiorcy w tych dniach na tę niezmiernie ważną rocznicę.

Z góry dziękujemy za Państwa udział w uroczystościach organizowanych przez Fundację Kresy-Syberia w Warszawie w dniach 9 i 10.02.13 r., a także innych wydarzeniach sybirackich w całej Polsce, za pamięć i zapalenie w tych dniach symbolicznej świecy ku pamięci wszystkich zmarłych na „nieludzkiej ziemi”.

Szczegółowych informacji na temat kampanii udziela koordynator projektu:

Aneta Hoffmann

Dyrektor Fundacji Kresy-Syberia

Email : aneta.hoffmann@kresy-siberia.org

tel. 502 870 596

 

SPONSOR GŁÓWNY KAMPANII :
Bank Zachodni WBK

PARTNERZY KAMPANII:

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

AMS

We wspólnym działaniu – siła. Wspominajmy Sybiraków wszyscy razem.

Z góry dziękujemy za okazaną pomoc,

Fundacja Kresy-Syberia, luty 2013 r.

do góry