Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

19 listopada Konferencja Żołnierze 2 Korpusu – wspomnienie w 70. rocznicę ewakuacji Armii Polskiej z ZSRR. - 2012 -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

19 listopada Konferencja Żołnierze 2 Korpusu – wspomnienie w 70. rocznicę ewakuacji Armii Polskiej z ZSRR.

19 listopada [poniedziałek] godz.12:00

Konferencja Żołnierze 2 Korpusu – wspomnienie w 70. rocznicę ewakuacji Armii Polskiej z ZSRR.

Fundacja Kresy-Syberia, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Warszawie we współpracy z Muzeum Historii Polski serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w uroczystości „Żołnierze 2 Korpusu – wspomnienie w 70-tą rocznicę ewakuacji Armii Polskiej z ZSRR”.

Rok 2012 jest rokiem wielu ważnych rocznic. Do tych najważniejszych należy pamięć o rocznicy ewakuacji wielu tysięcy polskich żołnierzy i osób cywilnych z ZSRR na Bliski Wschód w 1942 r. Niedawni tułacze, męczeni w sowieckich obozach i miejscach przymusowych zesłań stali się podstawą przyszłego 2 Korpusu Polskiego, który już za dwa lata miał pokazać swą dzielność i niezłomność w kampanii włoskiej. Poza Sybirakami dołączyli do niego także żołnierze polscy z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, z Anglii, następnie Polacy uwolnieni z przymusowej służby w Wehrmachcie czy też później z wyzwolonych obozów koncentracyjnych i obozów pracy w Niemczech. Oni wszyscy, wykonując różne funkcje w 2 Korpusie – nie tylko bojowe, ale także jako pielęgniarki, kanceliści, sędziowie czy lekarze złożyli się na historię tej ważnej polskiej formacji wojskowej.

Poprzez uroczystość w dniu 19.11.2012 r. pragniemy w skromny sposób przypomnieć weteranów 2 Korpusu, ich historie, drogi do polskiego wojska, dalsze losy po wojnie. Uczcić tych, którzy oddali życie za wolną Polskę i spoczywają na obcej ziemi.

W trakcie uroczystości przedstawiona zostanie zebranym prezentacja projektu Fundacji Kresy-Syberia „Żołnierze 2 Korpusu – projekt historii mówionej” powstałego dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu od Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Ta multimedialna wystawa, która następnie będzie prezentowana na stronie internetowej Fundacji www.kresy-syberia.org, przybliży sylwetki wybranych żołnierzy reprezentujących różne funkcje i losy Polaków w 2 Korpusie. Będzie ona dostępna w Internecie w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Fundacja wspomni także o zapoczątkowanym w tym roku dzięki wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych projekcie Wirtualny spis biograficzny żołnierzy Armii Andersa. Już dziś zapraszamy wszystkich do dzielenia się z nami informacjami biograficznymi o poszczególnych żołnierzach tej formacji.

Zapraszamy Państwa do udziału w uroczystości w Warszawie. Pragniemy przy tym poinformować, iż podobne wydarzenie poświęcone żołnierzom 2 Korpusu odbyło się z inicjatywy Ambasady RP w Australii oraz Fundacji Kresy-Syberia w dniu 9.11.12 r. w Canberze, a także niebawem odbędzie się w Kanadzie.

Szczegółowych informacji udziela: Aneta Hoffmann, Dyrektor Fundacji Kresy-Syberia aneta.hoffmann@kresy-siberia.org, tel. 502 870 596

do góry