26 marca – Prezentacja polskiego wydania gry fabularnej "Grey Ranks".

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Wielosfer i Wydawnictwo Gramel.Grey Ranks (Szare Szeregi) to wyróżniona nagrodami gra RPG, której akcja toczy się podczas Powstania Warszawskiego. Godz. 15:00 

O historii można opowiadać na różne sposoby: poprzez książki, wykłady, filmy, wystawy... a także gry. Nikogo nie dziwi już gra planszowa osadzona w realiach historycznych, rzadko natomiast mamy do czynienia z przekazywaniem wiedzy historycznej za pomocą RPG (ang. Role Playing Game), czyli gry fabularnej. Podczas takiej rozgrywki uczestnicy wcielają się w role fikcyjnych postaci (opisywanych przez różne współczynniki, np. "wiedza", "siła", itp.) i rozgrywają zaplanowany scenariusz według określonych zasad zwanych mechaniką gry. Fabuła nie jest ściśle określona, a gracze mają duży wpływ na jej kształt oraz działania swoich postaci. Ocenia się, że w naszym kraju jest ponad 100 tysięcy osób, które grają w RPG.

Grey Ranks (Szare Szeregi) to gra RPG autorstwa amerykańskiego projektanta Jasona Morningstara. Pozwala graczom wcielić się w harcerzy Szarych Szeregów, zrozumieć codzienność okupowanej Warszawy oraz doświadczenia nastolatków, którzy nagle musieli dorosnąć. Młodzieńczy entuzjazm i wyczerpanie walką, nadzieja na oswobodzenie ukochanego miasta i obawa, że skończą się szczupłe zapasy żywności i amunicji, urok pierwszej miłości i rozpacz, gdy giną najbliżsi - to wszystko czeka na Was w Grey Ranks.

Za kilka miesięcy nakładem Wydawnictwa GRAmel ukaże się polska wersja tej gry. A już 26. marca razem z wrocławskim stowarzyszeniem Wielosfer zapraszamy na prezentację Grey Ranks w wyjątkowym miejscu (oczywiście na Przystanku) i okolicznościach - w rocznicę Akcji pod Arsenałem. W programie:
- prelekcja o Szarych Szeregach wygłoszona przez historyka z Muzeum Powstania Warszawskiego,
- prezentacja Grey Ranks, na której poznacie wspomniany wcześniej system autorstwa Jasona Morningstara,
- przykładowe sesje, podczas których będzie można w niego zagrać,
- LARP Pogodna 44 - gra, która zdobyła prestiżową nagrodę Złotej Maski za najlepszy scenariusz, a która pozwoli Wam wcielić się w powstańców z Mokotowa i przeżyć wydarzenia z Powstania na własnej skórze. LARP (z ang. Live Action Role Play) to odmiana gry fabularnej, połączenie sesji RPG z teatrem lub dramą - jest rozgrywana "na żywo", a wływ graczy na fabułę jest bardzo duży.

Nie zapomnieliśmy także o dzieciach, dla których przygotowaliśmy tematyczny kącik gier planszowych. Młodzi miłośnicy historii będą mogli zagrać w Małych Powstańców i zapoznać się z dodatkiem Liberator, który niedawno ukazał się nakładem wydawnictwa Egmont. Dostępna będzie także gra Powstańcze zrzuty wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Współorganizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Wielosfer z Wrocławia.

Serdecznie zapraszamy!

do góry