8 marca – Seminarium "Spacerkiem po Warszawie". Style w architekturze stolicy.

Szósta edycja wykładów dla nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów wybierających tematy związane z kulturą i historią najnowszą do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego. Proponujemy sześć spotkań w cyklu miesięcznym (październik 2011 – marzec 2012) prezentujących różnorodność stylistyczną architektury Warszawy na przestrzeni XIX i XX w. Przedstawione zostaną założenia architektoniczne/urbanistyczne i ich stylistyka (gmachy użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe, architektura sportowa i rekreacyjna, architektura mieszkaniowa, obiekty kultu) oraz ich wpływ na kształt miasta i życie mieszkańców – na tle historycznym, społecznym i ideologicznym.

Udział w seminarium – jako formie doskonalenia zawodowego – zostanie potwierdzony pisemne.

Najbliższe (ostatnie w tym roku szkolnym) seminarium odbędzie 8 marca (czwartek), godz. 17.00–18.30.

Miejsce spotkania: Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki, Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 (przystanek Trasa Łazienkowska).

Temat: „Perły architektury w cieniu bieda-modernizmu (1956–1980)”

Wykład: Jarosław Zieliński, historyk architektury i jeden z najbardziej cenionych współczesnych varsavianistów, autor m.in. wielotomowego Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy, albumu Warszawa zburzona i odbudowana, monografii Realizm socjalistyczny w Warszawie. Urbanistyka i architektura, przewodników historycznych po stołecznych dzielnicach, a także szeregu artykułów dotyczących historii i dziedzictwa Warszawy publikowanych m.in. na łamach „Stolicy” i „Spotkań z Zabytkami”.

Koordynator projektu:

Sławomir Stępień, tel. (22) 860-70-50, slawomir.stepien@ipn.gov.pl

 WSTĘP WOLNY!!!

do góry