Otwarcie Centralnego Przystanku Historia IPN im. Lecha Kaczyńskiego

6 maja 2024 roku o godz. 11.00 otworzymy Centralny Przystanek Historia Instytutu Pamięci Narodowej im. Lecha Kaczyńskiego oraz księgarnię IPN w nowej lokalizacji przy ul. Marszałkowskiej 107 (wejście od ul. Świętokrzyskiej). Transmisja uroczystości na kanale IPNtv.

Będzie to miejsce, w którym połączymy tradycję z nowoczesnością. O historii opowiemy wykorzystując klasyczne metody i najnowsze technologie.

Podczas otwarcia Centralnego Przystanku Historia IPN odsłonimy tablicę poświęconą jego patronowi – prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W uroczystości weźmie udział prezes IPN dr Karol Nawrocki. W ramach tego wydarzenia  zaprezentujemy wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” oraz przestrzeń Centralnego Przystanku Historia IPN.

Transmisja na kanale IPNtv: https://youtu.be/kxbwlvaNzbo

Wydarzenie zamknięte. Przedstawicieli mediów prosimy o potwierdzenie przybycia do 6 maja do godz. 9.00 na adres: media@ipn.gov.pl.

Biurowiec Central Point
ul. Marszałkowska 107
Warszawa (wejście od ul. Świętokrzyskiej)

Po uroczystym otwarciu zapraszamy do strefy nowych technologii oraz na spotkania z cyklu „Książki pełne historii”, których gośćmi będą laureaci konkursu „Sygnety Wydawnictwa IPN”, 

6 maja 2024 r.

 • 15.00–18.00 – strefa nowych technologii
 • 15.00–18.00 – spotkanie z cyklu „Książki pełne historii”

7 maja 2024 r.

 • 15.00–18.00 – strefa nowych technologii
 • 15.00–18.00 – spotkanie z cyklu „Książki pełne historii

 Na oba wydarzenia wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji (LINK).

* * *

Nowa księgarnia

Zapraszamy do nowej księgarni, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Obok 1000 tytułów w tradycyjnej odsłonie drukowanej czytelnik znajdzie tu mnóstwo inspiracji w formie audiobooków, e-booków i podcastów. 

Aranżacja nowej księgarni jest odpowiedzią na aktualne potrzeby czytelnicze. Łatwy i przyjazny dostęp odbiorców do treści jest dla nas kluczowy. Dlatego w strefie analogowej stwarzamy przestrzeń do czytania i przeglądania tradycyjnych książek, a w strefie wirtualnej książki dajemy możliwość słuchania podcastów, przeglądania e-booków na czytnikach czy bezpłatnego ich pobrania na  urządzenia mobilne ze specjalnej ścianki z ponad 100 QR-kodami.

Od 6 do 31 maja dla klientów odwiedzających księgarnię w nowej lokalizacji przygotowaliśmy rabat 30% na wszystkie publikacje z wyłączeniem gier edukacyjnych.

6 i 7 maja zachęcamy do udziału w spotkaniach z cyklu „Książki pełne historii”, których gośćmi będą laureaci konkursu „Sygnety Wydawnictwa IPN”.

Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji (LINK).

6 maja 2024 r.

7 maja 2024 r.

Strefa edukacji

6 maja 2024 r.

 • 9.00–15.00 Zapraszamy na warsztaty dla młodzieży #Drużyna Inki prowadzone przez Biuro Przystanków Historia.. Uczestnicy zajęć poznają historię sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” i jej rodziny oraz szkolą się z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Strefa nowych technologii

6 i 7 maja 2024 r. strefa otwarta dla wszystkich od godz. 15.00 do 18.00! Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracjiRezerwacja indywidualna i grupowa. W ciągu jednej godziny w strefie nowych technologii może przebywać 30 osób. Wejścia co godzinę od 10.00, ostatnie o 17.00

Zapraszamy uczniów, nauczycieli, edukatorów, całe rodziny. Przyjdź i przekonaj się, jak wygląda strefa immersyjnej edukacji historycznej, jak za pomocą nowoczesnych narzędzi opowiadamy historię.

Na odwiedzających czekają:

 • kapsuły czasu – 3 kapsuły gamingowe ORB X, które wprowadzają graczy w zupełnie nowe doświadczenia, dzięki futurystycznej budowie, 3 panoramicznym ekranom i specjalnemu fotelowi gamingowemu
 • strefa z wirtualną rzeczywistością
 • strefa z tabletami, na których udostępnione będą quizy edukacyjne oraz materiały edukacyjne dla nauczycieli oraz edukatorów
 • stanowisko z hologramami, czyli specjalny hololed wyświetlający hologramy

W strefie dostępne będą wszystkie projekty Biura Nowych Technologii IPN:

 • „Lotnicy – wojna w przestworzach” czyli gamingowy projekt edukacyjny, którego akcja dzieje się podczas II wojny światowej. Misje są spektakularne i oparte na prawdziwych wydarzeniach. By ukończyć grę, musisz wykazać się sprytem, logicznym myśleniem i refleksem. Produkcja dostępna jest w wersji na PC i VR.
 • „Gra szyfrów” – ukazująca wciąż mało znane dokonania polskich kryptologów. Zadaniem gracza jest złamanie bolszewickiego szyfru i unieszkodliwienie pociągów pancernych wroga. Rzecz dzieje się podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Gra jest multiplatformowa – dostępna na PC, VR i urządzenia mobilne z systemem iOS i Android.
 • „Szybowcowa ‘87”– aplikacja, dzięki której masz możliwość zwiedzania peerelowskiego mieszkania we Wrocławiu, w którym drukowana była prasa podziemna. Mieszkanie jest w pełni interaktywne, możesz więc powielić kolejne kopie niepodległościowej prasy, podsłuchać przez radio rozmowy funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa czy obejrzeć „Dziennik Telewizyjny”.
 • „Warsaw Rising”czyli gra, w której gracz wciela się w dowódcę drużyny, a jego zadaniem jest przeprowadzenie zespołu przez 63 dni Powstania Warszawskiego. To wymaga sprytu, umiejętności strategicznego myślenia i podejmowania trudnych decyzji.
 • Świadectwo poMOCY – filmowa etiuda zrealizowana w technologii VR opowiadająca o historii błogosławionej rodziny Ulmów, która dała schronienie Żydom wbrew zakazom okupanta. Niestety, wskutek donosu cała rodzina, wraz z ukrywanymi Żydami, została zamordowana. To wzruszająca opowieść, zrealizowana w poruszający sposób.

Immersyjne lekcje historii: 6–11 maja 2024 roku: Link do rejestracji: TUTAJ

* * *

Od 8 maja 2024 roku zapraszamy na zajęcia edukacyjne: lekcje stacjonarne, lekcje online oraz warsztaty specjalne, spacery edukacyjne, warsztaty rodzinne, dla nauczycieli. Odbędą się również otwarte spotkania z historią najnowszą, m.in. z cyklu „Tytani sportu”„Tajemnice bezpieki”„Uczy i bawi. Kultura popularna i historia”, promocje książek, konferencje, pokazy filmów koncerty i wystawy (szczegółowe informacje na stronie: https://centrumedu.ipn.gov.pl/).

Wszystkie zajęcia wydarzenia organizowane przez Centralny Przystanek Historia IPN im. Lecha Kaczyńskiego są bezpłatne. Zapraszamy!

do góry