„Portrety”, odcinek 20: „Roman Dmowski” – 26 kwietnia 2024

„Portrety” to cykl poświęcony postaciom, które odegrały ważną rolę w najnowszej historii Polski. Audycje mają swoje premiery co miesiąc, w każdy ostatni piątek miesiąca.

W tym roku obchodzimy 160. rocznicę urodzin Romana Dmowskiego, przede wszystkim wybitnego polityka, jednego ze współtwórców polskiej niepodległości w 1918 roku.

Roman Dmowski rozpoczynał swoją działalność publiczną w okresie po powstaniu styczniowym, kiedy zaczął się dla Polski najgorszy czas, tj. wzmogła się rusyfikacja w dawnym Królestwie Polskim, a także procesy germanizacyjne w Wielkopolsce.

W polityce międzynarodowej, temat Polski, także zniknął z jakichkolwiek rozważań. Hart ducha, inteligencja, zdolności organizacyjne, charyzma przyciągały coraz większą rzeszę osób do Romana Dmowskiego, sam polityk rozpoczął bardzo wyważoną działalność, jedną z jego głównych cech była umiejętność rzeczowej argumentacji i umiejętność przekonywania znaczących polityków europejskich do sprawy polskiej.

Gościem Rafała Dudkiewicza jest prof. Krzysztof Kosiński – polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Instytutu Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN.

Premiera 26 kwietnia 2024 (piątek) o godz. 15.00 na kanale IPNtv: 

https://www.youtube.com/watch?v=P9ocMnUjHAA

do góry