Spotkanie „Odmówił powrotu do kraju. Ucieczki polskich sportowców z PRL” z cyklu „Tytani sportu”

18 marca 2024 roku o godzinie 17.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN, przy ul. Marszałkowskiej 21/25, w Warszawie odbyło się spotkanie „Odmówił powrotu do kraju. Ucieczki polskich sportowców z PRL” z cyklu „Tytani sportu”. 

W okresie Polski Ludowej wielu polskich sportowców reprezentowało Ojczyznę na różnego rodzaju zawodach. Dzięki ich zdolnościom, wytrwałości i zaangażowaniu Polacy mogli zapomnieć, przynajmniej na chwilę, o troskach dnia codziennego, których z pewnością nie brakowało w latach 1945-1989.

Niemniej jednak, w tamtym czasie znalazła się grupa polskich zawodników, którzy zdecydowali się uciec z Polski rządzonej przez komunistów. W najnowszym odcinku cyklu „Tytani sportu” porozmawiamy o sylwetkach sportowców, którzy postanowili wieść życie poza Polską. 

Gośćmi Pawła Sztamy (Biuro Badań Historycznych IPN, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) byli: dr Witold Bagieński – pracownik Archiwum IPN oraz dr Sebastian Pilarski – dyrektor Biura Badań Historycznych IPN.

Retransmijsa ze spotkania dostępna na kanale IPNtv:  https://www.youtube.com/watch?v=AY1Ob07Z_Zw

Zdjęcia: Piotr Życieński IPN

 
 

 

do góry