Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

Spotkanie „Czy można się cieszyć rosyjską kulturą bez polityki?” z cyklu „Uczy i bawi. Kultura popularna i historia” – Warszawa, 5 kwietnia 2024 - Aktualności -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Spotkanie „Czy można się cieszyć rosyjską kulturą bez polityki?” z cyklu „Uczy i bawi. Kultura popularna i historia” – Warszawa, 5 kwietnia 2024

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Uczy i bawi. Kultura popularna i historia”, które odbędzie się 5 kwietnia (piątek) w Centralnym Przystanku Historia IPN, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 o godzinie 17.30.

Czy da się czytać piękne rosyjskie powieści, słuchać monumentalnej rosyjskiej muzyki, podziwiać barwne rosyjskie obrazy bez osadzenia ich w kontekście dramatycznej historii? Czy da się oddzielić dzieła od kontekstu ich tworzenia i zapomnieć o antypolskich fobiach klasyków takich jak Fiodor Dostojewski, czy prowojennych postawach twórców współczesnych, takich jak Siergiej Łukjanienko? Czy kultura może być sposobem na przezwyciężenie historycznych uprzedzeń, czy też zawsze jest elementem „miękkiej siły”, aktywnej w stosunkach między narodami?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą goście dr Adama Podlewskiego: Ida Żmiejewska - pasjonatka historii XIX wieku, która za powieść „Warszawianka” otrzymała nagrodę im. Janiny Paradowskiej podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz Michał Gołkowski – polski pisarz fantastyczny i tłumacz, znany jako autor, m.in. powieści osadzonych w uniwersum gry S.T.A.L.K.E.R. oraz cyklu SybirPunk.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=-ZU7oMtSSt8

 

Zapraszamy!

do góry