Audycja „Sprawa Jaruzelskiego?” z cyklu „Oblicza historii” – Warszawa, 13 lutego

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia rozmowy pt.: „Sprawa Jaruzelskiego?” z cyklu „Oblicza historii”, która odbędzie się 13 lutego 2024r. Transmisja na kanale IPNtv o godz. 17.30.

Na temat postaci historycznej, jaką niewątpliwie był Wojciech Jaruzelski, powstało mnóstwo książek i artykułów prasowych. Warto przy tym zauważyć, że publikacje nawiązujące w swojej treści do generała bywają nacechowane ocenami i wartościowaniami, na które składają się nie tylko fakty, ale także m. in. błędy pamięciowe, interesy grup społecznych i upływ czasu.

Swobodne, nieograniczone cenzurą wypowiedzi w ustrojach demokratycznych są zawsze doceniane, choć bywa, że w skrajnych przypadkach prowadzą do nieoczekiwanych, a bywa, że dość mocno kontrowersyjnych konkluzji. Zawsze jednak w takich sytuacjach rodzą się pytania: czy wciąż jesteśmy społeczeństwem, które zezwala się na prezentowanie i artykułowanie historycznych emocji? Czy wciąż w przestrzeni społecznej odnajdujemy miejsce na przepływ spostrzeżeń, za którymi wcale nie muszą kryć się żadne konkretne tezy, ważne pytania i poważne argumenty?

Na te i inne pytania odpowie dr Robert Spałek z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie w rozmowie z Rafałem Dudkiewiczem.

Transmisja na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=1Nx2JG5vyeo 

 

 

Cykl spotkań przybliża złożoność współczesnej historii, a także jej sprzeczne elementy wpływające na bieg zdarzeń. Przyjrzymy się instytucjom i ludziom, którzy kształtowali przeszłość. W naszym zainteresowaniu pozostaną instytucje takie jak wywiad i kontrwywiad, które z zasady działają niejawnie, a metody pracy operacyjnej mają charakter konspiracyjny, partie polityczne, które kształtowały rzeczywistość minioną, a także idee, które świadczyły o zmianach natury cywilizacyjnej. Opowiemy o ludziach, którzy owe idee tworzyli i politykach praktycznie kształtujących świat.

Zapraszamy serdecznie!

do góry