„Kulisy historii” odc. 106 - 18 marca 2023

 

Zapraszamy na audycję „Operacja „Most”, czyli exodus Żydów z ZSRR do Izraela” z cyklu „Kulisy historii”.

 

Exodus Żydów z ZSRR do Izraela odbył się pod kryptonimem "Most". W latach 1990 -1992 z upadającego ZSRR - przez Polskę do Izraela - wyjechało kilkadziesiąt tysięcy osób. Z kim w marcu 1990 roku widział się w USA premier Tadeusz Mazowiecki i z kim uzgodnił całą operację? Kto był w nią zaangażowany? Na ile realna była akcja terrorystyczna organizacji arabskich? Czy śmierć polskiego dyplomaty w Bejrucie miała coś wspólnego z całą operacją? W jaki sposób ją przygotowano i zrealizowano?

 

Na te i inne pytania redaktora Rafała Dudkiewicza odpowie dr Tomasz Kozłowski.

 

 

Premiera 18 marca (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=Y8FtK48cfLA

 

 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

 

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

 

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”: https://bit.ly/3AM5DtT

do góry