„Warszawa, jakiej nie znacie” – Warszawa, 28 marca 2023



Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie otwarte „Najdłuższe ulice Warszawy”. Historia stołecznych więzień” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie”, które odbędzie się 28 marca 2023 roku o godz. 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25).

Jakie więzienia funkcjonowały w Warszawie w okresie międzywojennym? W sposób wykonywano wyroki śmierci przed wojną i w czasach stalinizmu? Kim był pierwszy cywilny kat II Rzeczypospolitej? Czy zdarzały się próby ucieczek i w jaki sposób przebiegały? Dlaczego Rakowiecka 37 stała się głównym komunistycznym więzieniem? Jak wyglądały przesłuchania w areszcie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Strzeleckiej 8? Kogo i dlaczego przetrzymywano w warszawskich więzieniach politycznych doby stalinizmu?

Na te i wiele innych pytań Marka Telera odpowiedzą goście kolejnego spotkania Michał Gruszczyński (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) oraz Anna Śnieżko (Izba Pamięci – Strzelecka 8)

Spotkanie będzie również transmitowane na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=wt_8jNqIpw0

Spotkania z badaczami Warszawy w ramach cyklu varsavianistycznego mają na celu przybliżyć historię i ciekawostki dotyczące stolicy Polski, takie jak kryminalne opowieści dawnej Warszawy, literackie obrazy socjalistycznej stolicy, czy kabarety i rewie międzywojennej Warszawy.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie” https://bit.ly/3AAAoC7

Nawigacja

do góry