Inauguracja VI edycji projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

Wczoraj (15 listopada) w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyła się uroczysta inauguracja VI mazowieckiej edycji projektu edukacyjnego IPN „Łączka i inne miejsca poszukiwań”.
 
W uroczystości wzięli udział:
  • Pan Piotr Mazurek, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
  • Pan prof. Włodzimierz Bernacki, Sekretarz Stanu w Ministerstwo Edukacji i Nauki,
  • Pani Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty Mazowieckie Kuratorium Oświaty,
  • Pan dr hab. Filip Musiał, prof. AIK, Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL,
  • Pani mec. Anna Szeląg, Z-ca Dyrektora Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN
  • Pan Tomasz Morawski, Naczelnik Centralnego Przystanku Historia IPN
  • Pan dr Dariusz Gałaszewski, Naczelnik BEN Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie
  • oraz zgłoszeni do projektu uczniowie i nauczyciele z 16 szkół z woj. mazowieckiego.
 
Wykład inauguracyjny #PowracamyPoSwoich wygłosiła Pani mec. Anna Szeląg, Z-ca Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Przybliżyła proces poszukiwania i identyfikacji ofiar systemów totalitarnych – od badań analiz źródeł historycznych do identyfikacji genetycznej. Opowiedziała m.in. o metodach, za pomocą których komuniści zacierali ślady zbrodni, wskazała drogi w docieraniu do miejsc ukrytych pochówków. „Jestem przekonana, że dla każdego z Was udział w tym projekcie będzie czymś wyjątkowym, bo zawsze wrażenia po styczności z pracami poszukiwawczymi w każdym człowieku, bez względu na wiek, zajęcie, zawsze w nim zostaje” – zwróciła się do przybyłych uczniów i nauczycieli.
 
Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, dr hab. Filip Musiał zwrócił uwagę na to, że warto odpowiedzieć sobie na pytania, kim byli Żołnierze Wyklęci, a kim ich mordercy oraz w jakim celu mordowano patriotów – „by zniszczyć wszystko to, co stanowiło jeden z największych fenomenów historii Polski, a nawet i Europy i świata, czyli Polskie Państwo Podziemne, a w to miejsce zainstalować uzurpatorskie organy, będące spuścizną imperialnej polityki sowieckiej” – powiedział.
 
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pan Piotr Mazurek powiedział, że cieszy się, że doczekał czasów, gdy coraz więcej mówi się o Żołnierzach Wyklętych, którzy czasami byli niewiele starsi od uczniów przybyłych na inaugurację „Łączki”. „Patrzcie na nich jak na swoich rówieśników”.
 
Po części oficjalnej uczestnicy mieli szansę zwiedzić Muzeum. Pan Prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki apelował do młodzieży „Jeśli będziecie mieli odwagę, proszę dotknijcie tych ścian, tych drzwi celi i jeśli będzie to możliwe spójrzcie za okno”.
 
Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” przybliża historie bohaterów, ofiar terroru komunistycznego, zbrodni niemieckich i ukraińskiego ludobójstwa. Do udziału w bieżącej edycji projektu zgłosiło się ponad 300 uczestników z 60 szkół z całej Polski.
 
 
do góry