VI edycja projektu edukacyjnego "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

 

 

 

„Łączka i inne miejsca poszukiwań” – zgłoszenia do projektu

 

Rozpoczynamy VI edycję projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Projekt jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” został przygotowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej. Prowadzony jest we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. Zajęcia w ramach Projektu organizują oddziały i delegatury IPN w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie.

Do udziału w Projekcie zaproszeni są uczniowie szkół VIII klas podstawowych, szkół ponadpodstawowych (wraz z nauczycielami), harcerze, członkowie organizacji młodzieżowych, krajoznawczych i innych, z pełnoletnimi opiekunami.

Podczas comiesięcznych warsztatów uczestnicy poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych, a na koniec zajęć biorą udział w warsztatach edukacyjnych i otrzymują zadania do wykonania. Jednym z przykładowych zadań jest wcielenie się w rolę antropologa i próba identyfikacji osoby poszukiwanej. Lekcje odbywają się także w formie warsztatów terenowych np. na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Przez kilka miesięcy prowadzone są spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki m.in. archeologami, genetykami, antropologami czy archiwistami. Uczestnicy po zakończonym cyklu całorocznych spotkań przybliżających specyfikę pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji mają za zadanie stworzenie krótkiej, 2-minutowej etiudy filmowej.

Filmy uczestników, które otrzymają najwyższe noty jury zostaną przedstawione na uroczystej gali finałowej w Warszawie. Do tej pory uroczystości odbywały się m.in. w Belwederze czy Zamku Królewskim w Warszawie.

 

Zgłoszenia przyjmują koordynatorzy (lista poniżej) do 31 października 2022 roku.

 

Regionalne harmonogramy spotkań w ramach projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań” ustalają wyznaczeni koordynatorzy projektu:

Oddział w Białymstoku: patrycja.sanejko@ipn.gov.pl

Delegatura w Bydgoszczy: kamila.churska@ipn.gov.pl

Oddział w Gdańsku: artur.chomicz@ipn.gov.pl i anna.dymek@ipn.gov.pl

Oddział w Katowicach: marek.lukasik@ipn.gov.pl

Oddział w Łodzi: magdalena.zapolska-downar@ipn.gov.pl

Oddział w Rzeszowie: zenon.fajger@ipn.gov.pl

Oddział w Szczecinie: adam.twardowski@ipn.gov.pl

Oddział w Warszawie: dariusz.galaszewski@ipn.gov.pl

do góry