Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

Nowy cykl audycji "W oczekiwaniu na wolną Polskę" – premiera 25 września (niedziela) o godz. 15.00 - Aktualności -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Nowy cykl audycji "W oczekiwaniu na wolną Polskę" – premiera 25 września (niedziela) o godz. 15.00

 

Nowy cykl audycji „W oczekiwaniu na wolna Polskę” – pierwszy odcinek „Idziemy po wolność. Zaczęło się we wrześniu 1939r.” – premiera 25 września (niedziela) o godz. 15.00

 

Premiery odcinków będą dostępne w każdą czwartą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00 na kanale IPNtv.

 

Nowy cykl IPN przybliży dzieje polskiej emigracji. W formie rozmów z historykami, pracownikami naukowymi IPN oraz innych ośrodków badawczych w programie przedstawiona zostanie zarówno geneza polskiej emigracji, jej przyczyny, skutki, oraz rola, jaką Polacy odegrali na świecie.

 

Moderatorem spotkań będzie dr Jędrzej Lipski – reżyser, scenarzysta i dokumentalista.
W ramach współpracy z IPN prowadził wiele spotkań, m.in. z cyklu „Śląskie znaczy polskie” czy „Śląsk od morza do morza”.

 

Pierwsze, inaugurujące spotkanie zatytułowane „Idziemy po wolność. Zaczęło się we wrześniu 1939r.” zostanie poświęcone genezie emigracji, głównie politycznej mającej swoje źródło
w działaniach wojennych lat 1939-1945. Podczas spotkania zostaną omówione  kierunki migracji obywateli polskich w latach II wojny światowej – o charakterze zarówno wojskowym, jak i cywilnym – którym przyświecała myśl o przywróceniu wolności Polsce i światu zniewolonym przez III Rzeszę i jej sojuszników, związane z działalnością legalnych władz Rzeczypospolitej.

 

Gośćmi dr Jędrzeja Lipskiego będzie Ryszard Mozgol (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach) oraz dr Mateusz Marek (Biuro Edukacji Narodowej IPN).

 

Premiera 25 września (niedziela) o godz. 15.00 na kanale IPNtv.

do góry