Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w Przystanku Historia im. Janusza Kurtyki w Warszawie - Aktualności -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w Przystanku Historia im. Janusza Kurtyki w Warszawie

13 czerwca ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w Przystanku Historia im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Tadeusza „Teddego” Pietrzykowskiego, jednego z więźniów pierwszego transportu do KL Auschwitz.

W spotkaniu udział wzięli wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4 oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Księży Orionistów z Warszawy.

Pierwszą częścią obchodów było spotkanie z Panią Eleonorą Szafran córką Tadeusza Pietrzykowskiego, która, poprzez swoje wspomnienia ukazała uczestnikom prawdziwy, intymny portret człowieka – sportowca i bohatera wojennego.

Następnie uczestnicy obejrzeli film pt. Mistrz, bazujący na obozowych losach Tadeusza Pietrzykowskiego. Reżyser Macieja Barczewski przedstawił nieznaną odsłonę życia sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo. Sam dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie, walcząc również o chleb dla współwięźniów.

Ostatnim częścią obchodów było spotkanie z Panem Piotrem Górskim doktorem nauk o kulturze fizycznej, byłym żołnierzem, trenerem bokserskim, który odpowiedział uczestnikom o znaczeniu, jaki ma sport i rozwój fizyczny w życiu społecznym i wychowaniu młodzieży. Młodzież miała również okazje uczestniczyć w krótkim pokazowym treningu.

 

 • Teddy_fot©PŻycieński_06
  Teddy_fot©PŻycieński_06
 • Teddy_fot©PŻycieński_12
  Teddy_fot©PŻycieński_12
 • Teddy_fot©PŻycieński_13
  Teddy_fot©PŻycieński_13
 • Teddy_fot©PŻycieński_15
  Teddy_fot©PŻycieński_15
 • Zajęcia_fot©PŻycieński_01
  Zajęcia_fot©PŻycieński_01
 • Zajęcia_fot©PŻycieński_12
  Zajęcia_fot©PŻycieński_12
 • Zajęcia_fot©PŻycieński_08
  Zajęcia_fot©PŻycieński_08
 • Zajęcia_fot©PŻycieński_29
  Zajęcia_fot©PŻycieński_29
do góry