Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

Wystawa multimedialna 20 40 20 - Aktualności -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Wystawa multimedialna 20 40 20

18 września - 13 listopada

Wystawa multimedialna 20-40-20, przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN, powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodzimy w roku 2020:  setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej.

Rok 1920 jest dla Polaków symbolem wielkiego tryumfu, natomiast rok 1940 już zawsze będzie kojarzony z katyńskimi dołami, czyli z ludobójstwem – ­jednym z najokrutniejszych w historii ludzkości. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.

Wystawa ukazuje losy pięciu niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Na wystawie będzie można zapoznać się z ich biogramami, zobaczyć archiwalne zdjęcia ukazujące świat, w którym żyli, i ludzi, których najbardziej kochali. Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko  w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.

Multimedialna wystawa „20 – 40 – 20” jest niezwykłą podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci. Serdecznie zapraszamy do przeżycia tej podróży, której celem jest utrwalenie prawdy i pamięci o polskiej historii.

 

 

 

Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-20:00, w sobotę 9:00-14:00.

Zwiedzający będą wpuszczani o pełnych godzinach (9:00, 10:00, 11:00...). Ostatnie wejście o godzinie 19:00 (poniedziałek-piątek) lub 13:00 (sobota).

do góry