Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

Śląsk od morza do morza - nagranie z dyskusji - Aktualności -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Śląsk od morza do morza - nagranie z dyskusji

10 września w Przystanku odbyło się spotkanie z cyklu Śląsk od morza do morza poświęcone 40. rocznicy Porozumienia Katowickiego. Genezę Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" i pierwsze miesiące jej działalności przybliżył film Aleksandry Fudali i Krzysztofa Toboły Taka jest historia. Po projekcji odbyła się dyskusja z udziałem dr. Grzegorza Majchrzaka (BBH IPN).

Porozumienie Katowickie, nazwane tak od Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej, zostało podpisane 11 września 1980 r. przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Robotniczy. Było to czwarte (po gdańskim, szczecińskim i jastrzębskim), porozumienie, które umożliwiało zakładanie i funkcjonowanie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.

 

 

 

 

UWAGA. Ze względu na pandemię koronawirusa obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa:

Osoby z objawami zbliżonymi do SARS COVID-19 nie będą wpuszczane na teren Przystanku Historia.

Po wejściu do budynku należy obowiązkowo zdezynfekować ręce – dozowniki z płynem odkażającym znajdują się przy recepcji. Szatnia jest nieczynna. W trakcie całej wizyty w Przystanku Historia obowiązuje noszenie własnej maseczki lub przyłbicy ochronnej. 

Podczas spotkań otwartych obowiązuje limit uczestników – jednocześnie na widowni może przebywać do 35 osób, nie licząc obsługi. Należy przestrzegać zasady dystansu społecznego i siadać wyłącznie na dostępnych krzesłach. Przestawianie krzeseł jest zabronione.

Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń obsługi.

do góry