Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

Artykuły o rodzinie Jana Pawła II - Aktualności -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Artykuły o rodzinie Jana Pawła II

„Po synowsku całuję próg domu rodzinnego, wyrażając wdzięczność Opatrzności Bożej za dar życia przekazany mi przez moich Rodziców, za ciepło rodzinnego gniazda, za miłość moich najbliższych, która dawała poczucie bezpieczeństwa i mocy, nawet wtedy, gdy przychodziło zetknąć się z doświadczeniem śmierci i trudami codziennego życia w niespokojnych czasach” – tak św. Jan Paweł II mówił na wadowickim rynku w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. 

  
Kim byli rodzice i rodzeństwo Jana Pawła II? Co sprawiło, że to właśnie rodzina wywarła na przyszłego świętego tak wielki wpływ? Polecamy artykuł dr Mileny Kindziuk Ciepło rodzinnego gniazda – Wojtyłowie.

 

Nie wiadomo, jak i kiedy się poznali. Może w Krakowie, gdzie Emilia z Kaczorowskich przyszła na świat w 1884 r. i dorastała, a Karol Wojtyła, ojciec papieża, służył w armii austro-węgierskiej jako kancelarzysta. Ponieważ obie rodziny związane były z Białą ‒ Kaczorowscy mieszkali tam przed przeprowadzką do Krakowa, a dziadek Jana Pawła II, Maciej Wojtyła, przeniósł się do Białej z dwuletnim snem około 1881 r. ‒ nie sposób wykluczyć, że ujrzeli się tam po latach przy okazji odwiedzin u krewnych.

Szkoła zawierzenia. Rodzice i brat Karola Wojtyły - artykuł dr Anny Zechenter.

 

 

 

  • Kilkuletni Karol Wojtyła z ojcem. Fot. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
    Kilkuletni Karol Wojtyła z ojcem. Fot. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
do góry