Centrum Edukacyjne Przystanek Historia

Niedźwiedź Wojtek - film online - Aktualności -

Instytut Pamięci Narodowej

Nawigacja

Niedźwiedź Wojtek - film online

Zapraszamy na internetowy pokaz animowanego filmu edukacyjnego o misiu Wojtku. 

 


Bohaterem i narratorem filmu jest słynny niedźwiedź Wojtek – żołnierz 2 Korpusu Polskiego - który opowiada o losach Polaków wywiezionych do Związku Sowieckiego podczas II wojny światowej. Po napaści Niemiec na ZSRS Józef Stalin zgodził się na zorganizowanie armii, do której mogli wstąpić deportowani Polacy. W 1942 r. nowo utworzone wojsko, wraz z ludnością cywilną, zostało ewakuowane do Iranu. Tam kilku polskich żołnierzy kupiło od przygodnie spotkanego chłopca małego niedźwiedzia...

Miś został oficjalnie przyjęty do 2 Korpusu Polskiego i otrzymał imię Wojtek. Uwielbiał bawić się z żołnierzami (a jego ukochaną rozrywką były zapasy) i jeździć wojskowymi ciężarówkami. Wraz z polską armią przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Palestynę i Egipt, aż do Włoch, gdzie wziął udział w bitwie o Monte Cassino. Od tamtej pory symbolem 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii – jednostki, do której należał Wojtek – stał się niedźwiedź niosący w łapach pocisk artyleryjski.

Cykl "Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?" jest autorskim projektem Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Poprzednio w serii ukazał się film "Baśka Murmańska", w którym biała niedźwiedzica, podopieczna Murmańczyków, przybliża dzieciom historię walki o niepodległość Polski. Filmom towarzyszą karty pracy z zadaniami przygotowane przez edukatorów Przystanku Historia.

Pliki do pobrania

do góry