Gala finałowa VII edycji projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

Zakończyła się VII edycja projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, organizowanego przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, Biuro Przystanków Historia oraz Oddziałowe Biura Edukacji Narodowej IPN.

Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zainteresowanych odkrywaniem nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych.

24 kwietnia 2024 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala finałowa projektu. Wydarzenie było zwieńczeniem cyklu warsztatów dla młodzieży. Celem zajęć – wykładów i zwiedzania w terenie – było przybliżenie prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN oraz historii zaginionych bohaterów. Młodzi ludzie poznali charakter jednego z aspektów działalności IPN – poszukiwania szczątków ofiar represji.

Zespoły uczestników w ramach finałowego zadania nagrywały 2-minutowe etiudy filmowe związane z tematyką projektu. Podczas finałowej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wyświetlono 15 wybranych przez jury obrazów spośród nadesłanych 49 etiud.

Jak wyjaśnia koordynator projektu, Marek Nadolski (Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN):

„Młodzież poznaje rolę, jaką w procesie poszukiwań odgrywają poszczególne dziedziny wiedzy: archeologia, antropologia czy genetyka. Podczas zajęć realizowanych w formie wykładów i ćwiczeń praktycznych przybliżany jest warsztat pracy poszczególnych specjalistów oraz możliwości jakie daje w tej dziedzinie rozwój nauki czy techniki. Dzięki temu uczestnicy zdobywają nie tylko wiedzę o historii Polski postrzeganą poprzez losy ofiar, odkrywają i poznają bliżej „małe ojczyzny”, ale uczą się także poszanowania dla życia ludzkiego i odpowiedzialności za swoje czyny i decyzje”.

W roku szkolnym 2023/2024 w zajęciach wzięło udział łącznie 332 uczniów reprezentujących 62 zespoły z całej Polski.

Gratulujemy finalistom i dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu.

 

Zdjęcia: Piotr Życieński (IPN)

do góry