Relacja ze spotkania „Kim był generał Władysław Ciastoń?" z cyklu „Oblicza historii”

Zapraszamy do obejrzenia transmisji ze spotkania pt.: „Kim był generał Władysław Ciastoń?" z cyklu „Oblicza historii”.

Badania aparatu represji w Polsce Ludowej i PRL nie byłyby możliwe bez funkcjonującego od ponad 20 lat Archiwum IPN. Jest ono nie tylko klasyczną placówką przechowującą ważne dokumenty historyczne, ale też miejscem aktywnej pracy badawczej, czego dowodem materialnym jest edycja IV tomów książki "Leksykon bezpieki. Kadra kierownicza aparatu bezpieczeństwa 1944–1956" pod redakcją naukową Magdaleny Dźwigał, pracownika Archiwum IPN i dr Witolda Bagieńskiego, jednego z najwybitniejszych w Polsce badaczy służb wywiadowczych PRL, autora jedynej monografii na temat PRL-wskiego wywiadu, czyli Departamentu I MSW.

 

W tomie III "Leksykonu bezpieki" ukazał się najlepiej i najbardziej wnikliwie opracowany - w oparciu o materiały z Archiwum IPN - biogram generała Władysława Ciastonia, pióra Antoniego Zielińskiego. To jest pierwszy i jedyny tak rzetelny i szczegółowy biogram naukowy dotyczący Władysława Ciastonia w polskim piśmiennictwie historycznym, i jak do tej pory najbardziej obszerny tekst z wszystkich czterech tomów "Leksykonu bezpieki".

 

Gościem Rafała Dudkiewicza był dr Witold Bagieński - wybitny badacz i ekspert od PRL-owskich służb specjalnych, który podczas spotkania będzie się starał przeanalizować biografię życiową i karierę zawodową Władysława Ciastonia.

 

Transmisja na kanale IPNtv: https://www.youtube.com/watch?v=jXfHJ0EAk60

 
Zdjęcia: Piotr Życieński (IPN)

 

do góry